Руйнівники міфів - гладкий або рифлений, який же надійніше?

Вся правда про профілі для гіпсокартону!

Будь-яка будівля, не залежно від ії призначення, має відповідати трьом критеріям: користь, міцність і краса. Звичайно, профіль для гіпсокартону - це не балка, що утримує багатотонну дах будівлі, але і він - несуча конструкція, на якій кріпиться, аж ніяк не легкий, підвісна стеля. І саме від якості профілю залежить те, наскільки надійною буде конструкція у вас над головами. Неякісний профіль на стінних конструкціях, на перший погляд представляє меншу небезпеку. Але погодьтеся, дуже небажано, щоб на нещодавно відремонтованому стіні раптом пішли тріщини, розриваючи любовно вибрані вами дорогі шпалери.

Купуючи профіль для гіпсокартону, ви незмінно зіткнетеся з нелегким вибором. В умовах гострої конкуренції багато виробників гіпсокартонних листів і профілю намагаються привернути увагу споживачів і заради цієї мети йдуть на різні хитрощі, створюючи міфи навколо певного продукту або його якості. Що це за міфи?

Одні виробники голосно заявляють, що каркас перегородки з рифленого профілю на 25% міцніше такий же перегородки на основі гладкого профілю з металу тієї ж товщини. Другі переконують, що на міцність стикових з'єднань гіпсокартонних листів суттєво впливає форма кромки листа. Треті, рекламуючи свою продукцію, заявляють, що завдяки унікальній ямкової поверхні профілю, гвинт-саморіз однаково легко засверлюється без зісковзування в будь-яку точку профілю з можливістю кута відхилення до 45°.

Ми вирішили розібратися в тому, від чого в дійсності залежить міцність, довговічність і якість профілю для гіпсокартону та створюваних з нього конструкцій.

Міф (оману) №1 - Товщина металу.

Саме від товщини профілю залежить майбутня міцність і надійність всієї конструкції, її навантажувальні властивості і навіть поява тріщин на стінах. На додаток, навіть саме незначне зменшення товщини знижує надійність кріплення листів до каркаса з профілів.

Активно рекламований рифленый профіль з-за нерівності своїй поверхні фактично не дає можливості перевірити товщину металу, з якого він виготовлений. А виробники такого профілю досить обтічно говорять про те, що «збільшення «ефективної товщини» дозволяє економити до 20% вартості на кожному погоном метрі, використовуючи метал меншої товщини».

Гладкий профіль все ж трохи товщі, ніж рифлений. Крім того, з-за рифлення поверхні метал трохи розтягується, так що гладкий профіль виграє у «горбків і ямок», якщо говорити про здатність витримувати навантаження.

При виготовленні рифленого профілю можна сказати, що розтягують метал, а це вже погано, так як в цих місцях він стає тоншим.

Міф (оману) №2 – Легке вгвинчування саморіза в будь-яку точку профілю.

Цей міф звучить так: «Завдяки рифленої поверхні профілю, саморіз однаково легко засверлюється без зісковзування в будь-яку точку профілю». Однак виробники уточнюють, що «засверлюється він з можливістю кута відхилення до 45°».

Майстри, які працюють з гіпсокартоном, знають, що не рівне вгвинчування, під кутом, зазвичай призводить до подальших проблем. За технологією монтажу, описаної у Зводі Правил СП 163,1325800.2014 «Конструкції із застосуванням гипсокакртонных листів і гіпсоволокнистих листів. Правила проектування і монтажу», угвинчувати шурупи можна тільки під прямим кутом і ніяк інакше незалежно від типу профілю, не менше 10 мм від краю кромки.

Коли вістря саморіза потрапляє на рифлену частина профілю, відбувається зісковзування і кріплення угвинчується не рівно, а значить, гіпсокартон погано утримується на каркасі, відбувається розрив картону, капелюшок саморіза випирає з-за площини аркуша, що заважає при подальшому шпаклюванні.

Працюючи ж з гладким профілем, досить злегка придавити саморіз шуруповертом, і він строго перпендикулярно угвинчується в метал.

Міф (оману) №3 - Рифлений профіль міцніше і надійніше.

Як правило, вигин профілю в конструкції відбувається в системах підвісних стель і перегородках, коли на них навішують масивні предмети. Для з'ясування того, як реагує гладкий і рифлений профіль на навантаження при навішуванні масивних предметів в системах підвісних стель і перегородках, були проведені спеціальні лабораторні випробування.

З'ясувалося, що при збільшенні навантаження рифлений профіль більш схильний до деформації, ніж гладкий. Також порівняння було проведено на предмет зусилля виривання: в гладкому профілі воно склало 925 Ньютонів, а в рифленому профілі - всього 690 Ньютонів. Тобто гладкий профіль володіє більшою надійністю кріплення. Таким чином, рифлення жодним чином не покращує міцність і надійність гіпсокартонних конструкцій.

Міф (оману) №4 - Жорстке кріплення надійніше.

Тема жорсткого кріплення каркаса піднімається практично завжди серед досвідчених будівельників, які застосовують у своїй роботі технології сухого будівництва. Вважається, що утримання профілів в каркасі, завдяки рифленої поверхні, дозволяє досягти більшої надійності й міцності конструкції, крім того, що економить час при монтажі.

Але є фактор, який працює в мінус жорсткого кріплення – якщо профілі у каркасі жорстко з'єднані один з одним, ні технологічних зазорів для сприйняття усадки будівлі, рифлений профіль, на відміну від гладкого, не може рухатися в каркасі, що призведе до швидкої появи тріщин в гіпсокартоні та інших дефектів. Основна причина - навантаження на перегородки, які з'являються при усадці/переміщеннях будинку, особливо новобудов. Гладкі профілі можуть рухатися в каркасі, а рифлені профілі - ні.

Правда про корозії. В процесі тих же лабораторних випробувань гладкого і рифленого профілів, про яких ми писали вище, проведено порівняльний аналіз на корозійну стійкість. Металеві профілі були розміщені в камері солевого туману, що імітувало зберігання у відкритих умовах і експлуатацію у зовнішньому середовищі. Так от, випробування показали, що гладкий профіль виявився найбільш захищений від зовнішніх впливів за рахунок високоякісної сталі з цинковим покриттям. А значить, нанесення профілю рифленої поверхні погіршує його корозійну стійкість. Надання профілю рифленої поверхні веде до пошкодження цинкового покриття.

Крім того, при установці стійкового профілю в направляючий, також може дряпатися цинкове покриття, що призведе до тієї ж корозії.

Підсумовуючи, хочеться сказати, що правда про профілі для гіпсокартону полягає в тому, що профіль потрібно брати перевірений! І дуже важливо вибрати не розрізнені матеріали, а комплектну систему від одного виробника. Адже тільки в такому випадку вийде зробити якісну конструкцію, де кожен металевий елемент пройшов випробування в рівних умовах, відповідає єдиним стандартам якості, має рівні характеристики по товщині і оцинкування металу, і призначений один для одного.

Задати питання

Задати питання

Найближчим часом ми з Вами зв'яжемося